+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kolor biały w domu

 


Aranżacje wnętrz w kolorze białym stały się znowu bardzo modne. Biel pasuje do stylu nowoczesnego, skandynawskiego, minimalistycznego. Powiększa optycznie przestrzeń, idealnie więc sprawdzi się do małego pomieszczenia na poddaszu, bądź ciasnego pokoju w niewielkim mieszkaniu. Biel wymaga dyscypliny w urządzaniu i dobieraniu dodatków.

Bez wątpienia biały kolor na ścianach to najprostsze, ponadczasowe i neutralne rozwiązanie. Sam w sobie stanowi jednak pewną pułapkę, otóż jest odcieniem zimnym. Tym samym jeżeli w pokoju zastosujemy białe ściany, podłogi i meble musimy zadbać o odpowiednie dodatki. Ponieważ tak zostawione białe wnętrze, będzie sprawiło wrażenie chłodnego i nieurządzonego.  Jak więc sprawić aby tak się nie stało? Z białym kolorem świetnie komponuje się drewno, które znakomicie ociepla wystrój wnętrza. To idealne, harmonijne i zarazem piękne zestawienie. Interesująco wygląda także biel w klasycznym, kontrastowym zestawieniu z czarnym. Pamiętać należy, iż urządzając biały pokój, można łączyć różne odcienie bieli. Inną biel zastosować na ścianach, a inną na meblach, czy tkaninach. Takie rozwiązanie również ożywi nieco wnętrze i bez wątpienia wniesienie do niego coś fajnego.

Białe wnętrza na pierwszy rzut oka wydają się chłodne i monotonne. Jednak w rzeczywistości są doskonałym tłem dla barw, form i wszystkich przedmiotów, które towarzyszą mieszkańcom i użytkownikom białego wnętrza. Do wyboru mamy książki, poduszki, koce, zasłony, dywany i narzuty oraz całą gamę innych elementów. To właśnie one nadają charakter białym pomieszczeniom. Bez wątpienia białe wnętrze nie musi kojarzyć się już z nudą i ascetycznym podejściem do dekoracji wnętrz.

Jeśli mój klient lubi nowoczesność i pragnie białych, nowoczesnych wnętrz w swoim domu, polecam mu, aby przełamywać biel łącząc struktury i faktury. Biały salon może mieć podłogę z żywicy, lakierowane meble i proste dekoracje. Można urządzić salon całkowicie w bieli, różnicując jedynie odcienie oraz właśnie faktury, łącząc puszystość, szorstkość, gładkość, sztywność i miękkość. Tym samym uzyskujemy nic innego jak urozmaicenie ograniczone jednym kolorem.

Mocne kolory zyskują na bieli intensywność i głębię, jednocześnie wpływając na jej odcień, zaś jasne stają się bardziej świetliste. Kładąc na białej sofie intensywnie czerwone poduszki, uzyskujemy efekt, w wyniku którego kanapa wygląda na lekko różową.

Biały kolor to także znakomity sposób na aranżację małego pokoju, ponieważ odbija światło i sprawia, że pomieszczenie  wygląda na dużo większe. Aby wzmocnić ten efekt wybrać należy jedynie lekkie, ażurowe meble, szklane stoliki bądź kanapę na delikatnych, drewnianych nóżkach.  

Aranżując dom w bieli należy pamiętać, iż nie od razu trzeba decydować się na wersję „total look”. Wystarczy bowiem, że w nowoczesnych wnętrzach kolor biały będzie miał zdecydowaną przewagę, białe mogą być tylko ściany i meble.

Niemal w każdym polskim domu, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, funkcjonowały spiżarnie. Miejsca w których nasze babcie przechowywały domowe przetwory – dżemy, powidła, słoiki ogórków kiszonych, suszonych plasterków jabłka. W spiżarni znajdowały się też zapasy cukru, mąki. Spiżarnie są obecnie coraz rzadziej projektowane w polskich domach. Jeszcze trudniej je spotkać w nowobudowanych mieszkaniach. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż zakupy robimy na bieżąco. Wiele osób zrezygnowało z robienia przetworów. Kupujemy dania gotowe, mrożone, łatwe i szybkie w przyrządzaniu. Spiżarnia przede wszystkim pomaga utrzymać porządek w domu. Znajduje się w niej miejsce na większe zakupy robione w supermarketach: wodę mineralną, soki, mąkę, puszki, kartony mleka. Nasza kuchnia może na takim rozwiązaniu tylko zyskać. Ukrycie zbędnego bałaganu, zamiast eksponowania go na widoku, wszystko jedno czy w tradycyjnej czy nowoczesnej kuchni, bez wątpienia wpłynie tylko in plus na jej wygląd.

Nasza spiżarnia nie musi być dużym pomieszczeniem, ale powinno być w niej tyle miejsca, aby można było się swobodnie poruszać. Musimy zadbać o regały z półkami, na których będzie można postawić słoiki z przetworami, soki, czy produkty takie jak cukier, mąka, sól. Na drobniejsze produkty i przetwory przydadzą się węższe półki, na których łatwiej utrzymać porządek.

Spiżarnię należy tak urządzić, aby łatwo było utrzymać w niej porządek. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne, które pozwalają na zachowanie higieny i są łatwe w czyszczeniu, co przy produktach spożywczych jest bardzo istotne. Oczywiście spiżarnia, poza zwykłymi półkami, może by wyposażona w wysuwane kosze cargo. Takie rozwiązanie pozwoli więcej zmieścić w spiżarni, ale jest dużo droższe.

Aby spiżarnia miała sens, musi by w niej utrzymana niska temperatura. Dlatego zazwyczaj to pomieszczenie jest zlokalizowane w północnej części domu, przy ścianie zewnętrznej. Spiżarnia powinna być też sucha i wentylowana. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zaplanowanie dla spiżarni oddzielnego kanału wentylacyjnego. W przypadku braku takiej możliwości, można wykonać dwa otwory w ścianie zewnętrznej o średnicy ok. 20 cm z siatkami zabezpieczającymi – jeden 30 cm nad podłogą, drugi 30 cm pod sufitem. Ponadto, ważne jest, aby w pobliżu spiżarni nie przebiegały żadne elementy systemu grzewczego.