+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Czerwony, żółty a może niebieski….? Barwy w twoim domu


Czerwień to barwa niezwykle żywiołowa i prowokacyjna. Bardzo silnie oddziałująca na naszą psychikę. Nawet niewielka jej ilość dodaje wnętrzom dynamizmu i je uatrakcyjnia. Ciemne odcienie czerwieni podchodzące pod szkarłat i bordo, znakomicie komponują się z bielą, jaśniejsze natomiast tworzą ciekawe połączenia z brązami i zielenią. Bardzo ładnie i modnie wygląda łączenie czerwieni z czernią bądź z wszelkimi odcieniami szarości.  Bez wątpienia to właśnie czerwień nadaje wnętrzom ciepły i przytulny klimat. Jednocześnie należy bezwzględnie pamiętać, że jej nadmiar po jakimś czasie powoduje u nas silne pobudzeniem, a potem przeradza się w zmęczenie. Czerwień uznawana jest od wieków za kolor miłości, dlatego też często wykorzystywana jest w aranżacji nowoczesnych sypialni. Tu też warto wybierać jaśniejsze odcienie, wzmagające uczucia. Moim zdaniem należy jednak unikać w tym pomieszczeniu zbyt intensywnej tonacji. Nie jest ona wskazana dla osób nerwowych, nadpobudliwych i zwyczajnie szukających odpoczynku. Natomiast doda energii flegmatykom i osobom bardzo spokojnym.

Żółty od zawsze kojarzy się nam z radością i optymizmem. To kolor słońca, wpływa na nasz układ nerwowy, pobudza zdolności organizacyjne, dodaje również pewności siebie. Skłania umysł do większego wysiłku. To dzięki niemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy, dlatego dobrze zastosować go w pokojach dziecięcych. Jeżeli decydujemy się na ściany lub dodatki w tym kolorze, pamiętajmy jednak, że nie każdy odcień będzie pasował do naszej sypialni czy łazienki. W kuchni oraz w jadalni znakomicie sprawdzą się ciepłe, pełne światła tony. Takie kolory stonują i nadadzą ciepła chłodnym barwom kuchennych sprzętów AGD. W łazience warto zastosować pastelowy żółty, który  będzie współpracował z bielą armatury. Największe pole jeśli chodzi o ten kolor daje nam jednak bez wątpienia salon. Ciepłe, żółte barwy rozświetlają mieszkanie i są przyjemne dla oka. Ich niewątpliwym plusem jest też fakt, iż łatwo zestawić je z każdym wnętrzem. Intensywne żółcie są prawdziwym przebojem ostatnich lat, jeśli chodzi o wnętrza. Żółte dodatki takie jak ramki do zdjęć, narzuta czy poduszki, nadadzą wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru sypialni. Kolor żółty to kolor dominujący, dlatego najlepiej czuje się z barwami, które stanowią dla niego tło: szarością, bielą lub czernią. Dobrze komponuje się także z jasnymi, drewnianymi meblami.

Niebieski uznawany jest za kolor chłodny i uspokajający. Wpływa na nasz organizm – obniża ciśnienie krwi. Kolor ten uśmierza ból, ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego też znakomicie sprawdza się w sypialniach, miejscach gdzie planujemy relaks i odpoczynek. Jest chętnie stosowany w pomieszczeniach publicznych np. przychodnie czy szkoły. Niebieski schładza wnętrze, dodaje mu powietrza, uczucia relaksu. Z tego też powodu niebieski raczej nie będzie się nadawał do salonu w bardzo rodzinnym i tętniącym życiem domu. Spokojne, niebieskie wnętrze polecam szczególnie dla pokoi dziecięcych. Warto je jednak przełamać nieco odważniejszymi i bardziej energetycznymi dodatkami np. w kolorze żółtym lub czerwonym.