+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Mieszkanie od developera

Kupując mieszkanie u developera warto przyjść odebrać klucze wraz z architektem. Projektant pomoże nam realnie ocenić stan mieszkania oraz uniknąć błędów, które moglibyśmy popełnić robiąc to samodzielnie.  Odbiór naszego nowego mieszkania powinniśmy przeprowadzić w ciągu dnia, najlepiej przy świetle dziennym. Dzięki temu łatwiej dostrzeżemy wszelkie wady mieszkania takie jak usterki, nierówności, które mogą być niewidoczne przy sztucznym i nierównomiernym oświetleniu. Na odbiór mieszkania warto poświęcić trochę czasu.

Odbierając mieszkanie z architektem, sprawnie sprawdzimy czy mieszkanie zostało wykonane zgodnie z umową. Architekt pomoże wyliczyć powierzchnie, wielkości, poszczególne przestrzenie i sprawdzi, czy wszystko zgadza się w tym względzie z projektem. Z pewnością za pomocą poziomnicy upewni się, czy wszystkie powierzchnie są równe. Przyjrzy się również rozmieszczeniu instalacji elektrycznej, ilości włączników, gniazd elektrycznych – są to ważne kwestie często pomijane przez nas podczas odbioru a są nieodzownym elementem aranżacji i układu mebli. Bez wątpienia zwróci uwagę na instalację grzewczą, zawory do regulacji temperatury oraz wentylację i o ile taka jest podłączona, również instalację gazową.

Bardzo ważnym elementem odbioru mieszkania są bez wątpienia drzwi i okna. Architekt sprawdzi ich szczelność oraz to, czy otwierają się prawidłowo. Jeśli zakupiliśmy mieszkanie wykończone „pod klucz” sprawdźmy, czy wyposażenie jest zgodne z umową, określonym standardem. Podczas odbioru należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim elementom zawartym w umowie obejrzeć także garaż i  miejsca postojowe czy są one zgodne z projektem i spełniają obowiązujące przepisy. Na tym etapie mamy możliwość zgłoszenia wszelkich naszych zastrzeżeń, które powinny zostać spisane wraz z ustaleniem terminu ich usunięcia. Dopiero wtedy podpisujemy protokół odbioru technicznego mieszkania.

Dodatkowo pamiętajmy, że mieszkania od developera zazwyczaj objęte są gwarancją, więc wszystkie usterki, które pojawią się po odbiorze mieszkania możemy zgłaszać i powinny zostać rozpatrzone. Ponadto mieszkania od developera objęte są rękojmią, która obowiązuję przez trzy lata w przypadku wad wynikających z konstrukcji budynku oraz rok na elementy wykończeniowe.

Po zatwierdzeniu odbioru technicznego następuje docelowy odbiór lokalu. W momencie przekazania kluczy, spisania liczników możemy zacząć prace wykończeniowe. Niektórzy developerzy łączą oba odbiory, wszystko powinno zostać opisane w umowie przedwstępnej. Jeśli skorzystamy z pomocy architekta, bez wątpienia unikniemy zbędnego stresu i ewentualnych problemów. Wszystko pójdzie bardziej sprawnie, a my poczujemy się pewniej. Ponadto mamy gwarancję, iż otrzymamy produkt pozbawiony wad i usterek, zgodny z projektem budowlanym i w pełni odpowiadający naszym marzeniom i oczekiwaniom. Jako przykład można porównać całą procedurę do zakupu nowego lub używanego auta, które pomimo zdecydowanie mniejszych kwot wolimy kupować w towarzystwie zaprzyjaźnionego mechanika.