+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Jak dobrać do wnętrza stolik kawowy?

Stolik kawowy choć nie jest elementem niezbędnym w salonie, tak jak stół przy którym spożywamy posiłki i którego po prostu zabraknąć nie może, to jednak pełni dość ważną rolę i bez wątpienia znajduje się na liście rzeczy „do kupienia” przy urządzaniu mieszkania. Zwłaszcza w okresach takich jak nadchodzące święta, kiedy wielu z nas znajdzie chwile oddechu na narożniku czy sofie, w gronie rodziny i przyjaciół, stolik kawowy zda egzamin. Jak go dobrać by idealnie wkomponował się w pomieszczenie, nie przytłaczał wielkością, ale też był funkcjonalny i estetyczny oraz dobrany do stylu wnętrza?

Pamiętajmy, że optymalny stolik kawowy ma wysokość od 40 do 55 cm. Najpopularniejsze wymiary stolików to 110 cm długości i 60 cm szerokości. Rozmiar stolika kawowego musi być dopasowany do wysokości wypoczynku, tak abyśmy nie musieli za bardzo się schylać podnosząc z niego talerzyk czy filiżankę.

Stoliki kawowe dostępne na rynku różnią się wielkością, kształtem oraz dodatkowymi funkcjami. Te wszystkie aspekty warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Jeśli nasza rodzina jest liczna lub często jeżeli masz dużą rodzinę lub często przyjmujemy gości, lepiej postawić na większy mebel. Z kolei, jeżeli  wnętrze jest małe, to i stoik powinien być odpowiednio mniejszy, by nie zajmować połowy pokoju.

We wnętrzach nowoczesnych sprawdzi się stolik wykonany ze szkła hartowanego. Lepiej nie stawiać go jednak w pomieszczeniu w którym często przebywają małe dzieci. Dla osób ceniących klasykę najlepszym wyborem będzie stolik drewniany. Drewno jest było, jest i będzie zawsze uniwersalne. Meble z tego materiału pasują do aranżacji w różnych stylach. Są eleganckie, dają wnętrzom ciepło i klimat. Fachowcy najczęściej polecają stoliki z drewna sosnowego, jest ono wytrzymałe i przede wszystkim pięknie się prezentuje. W klasycznych aranżacjach warto postawić na stolik o ciemnej barwie wykonany z dębu. W modnych aranżacjach skandynawskich z kolei mile widziane są jasne, drewniane stoliki z olchy. W stylu rustykalnym stolik powinien mieć wyraźne usłojenie i widoczne sęki.

Pamiętajmy: stolik o prostokątnym blacie genialnie zaprezentuje się przy narożniku. Pomiędzy dwoma fotelami warto ustawić stolik o okrągłym blacie np. szklany na drewnianych bądź metalowych nóżkach.  Każdy stolik powinien być dobrany kolorystycznie do pozostałych mebli oraz barwy ścian.

Dużą popularnością cieszą się obecnie stoliki wykonane z metalu, które znakomicie wpisują się w styl industrialny. Interesującą propozycją są stoliki metalowe ze szklanym blatem. Rekordy popularności biją stoliki z drucianym koszem. Królują one ostatnio na łamach pism oraz w sklepowych witrynach. Stoliki takie cechuje lekkość, minimalizm, znakomicie pasują do nowoczesnych wnętrz. Plusem takiego stolika jest to, iż do kosza schować można zabawki, poduszki czy koce.