+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Otwarta kuchnia

W dzisiejszych czasach otwarta strefa dzienna stała się znakiem rozpoznawczym nowoczesnego domu. Kuchnia, salon, jadalnia, hol nie wymagają jak kiedyś oddzielania ścianami i drzwiami. Można z nich stworzyć jedno przestronne, otwarte wnętrze. Plusem takiego rozwiązania jest to, że życie domowników toczy się wówczas w jednej, otwartej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w XXI wieku, kiedy w codziennej gonitwie, zapracowaniu, niewiele mamy chwil na to, aby pobyć razem. Po co „ograniczać” jeszcze ten czas zbędnymi ścianami….?

Oczywiście nie wszystkim i nie zawsze taki układ odpowiada. Jest grono klientów, zwolenników tradycyjnego podejścia, którzy decydują się często na zamkniętą kuchnię, a nierzadko również na oddzielony od holu salon. Czasami potrzeba zamykania lub otwierania strefy dziennej zmienia się wraz z upływem lat. Dlatego najlepiej, jeśli w takiej sytuacji przewidzi się możliwość zmian w przyszłości. Tym samym gdy w projekcie pomieszczenia strefy dziennej będą podzielone lekkimi ścianami działowymi, w każdej chwili można z nich zrezygnować podczas chociażby drobnego remontu.

Nowoczesny dom bez barier?

Swoboda jaką daje nam otwarcie pomieszań choć ułatwia kontakty i przebywanie ze sobą, nie powinna ograniczać naszej wolności i pewnego stopnia intymności. Nawet zupełnie pozbawiona ścian i drzwi strefa dzienna musi być zaprojektowana tak, aby mogła pełnić kilka funkcji jednocześnie, zapewniając wszystkim przebywającym w niej domownikom wygodę. Dlatego też najlepszym sposobem wyodrębnienia poszczególnych funkcji w strefie dziennej jest wyraźny podział na „aneksy”. To za ich pomocą rozdzielamy pomieszczenia na funkcje jakie pełnią np. stół i krzesła – aneks jadalny, sofa bądź narożnik, telewizor, stolik kawowy – aneks wypoczynkowy, część robocza kuchni tj. blaty, sprzęty, wyspa bądź półwysep – aneks kuchenny roboczy.

Otwieramy i co dalej….?

Otwarta kuchnia musi być zawsze utrzymana w idealnym porządku, ponieważ wszystkie brudne naczynia, zanieczyszczone blaty i meble są natychmiast widoczne z salonu. Poza tym projektując wnętrze kuchni, musimy nawiązać do wystroju salonu, ponieważ otwarta kuchnia w zupełnie innym stylu niż reszta pomieszczenia na pewno nie będzie wyglądać dobrze. Otwarta kuchnia nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących spokój podczas gotowania, lubiących odosobnienie i swobodę oraz pewną intymność.

Kuchnia otwarta w małym domu

Otwarta kuchnia nabiera szczególnego znaczenia w przypadku małego domu. Pomieszczenia  są w takim domu niewielkie, połączenie ich ze sobą sprawia, że zyskujemy przestronne wnętrze. Odpowiednie umeblowanie i oświetlenie, dadzą poczucie przestrzeni, komfortu, wygody i optycznie powiększą powierzchnię użytkową. Trzeba jednak zawsze pamiętać, iż otwarta na salon kuchnia to również połączenie różnorodnych funkcji obu pomieszczeń. Zazwyczaj więc zaznaczamy je, sytuując na granicy kuchni i salonu odpowiednie meble: stół, wielofunkcyjną wyspę, półwysep bądź barek, czasami oddzielamy sufitem obniżonym. Dom z otwartą kuchnią jest doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących spotkania rodzinne i towarzyskie. Osoby siedzące przy stole mają stały kontakt z gospodarzami, którzy akurat przygotowują posiłki w kuchni. Sami mogą włączyć się w przygotowania.

A może jednak kuchnia zamknięta?

Kuchnia zamknięta jest kuchnią bardzo tradycyjną i zdecydowanie najpopularniejszą w naszym kraju. Niewątpliwym plusem zamkniętego pomieszczenia kuchennego jest „odcięcie” wszystkich czynności związanych z przyrządzaniem posiłków od pozostałej części domu. Powoduje to mniejsze rozprzestrzenianie się zapachów po domu, co jest nieuniknione w przypadku kuchni otwartej wyposażonej nawet w najlepszy okap i doskonałą wentylację. Ponadto jest to rozwiązanie idealne dla osób, które chcą swoją kuchnie utrzymać w stylu odbiegającym zdecydowanie od urządzenia pozostałej części domu m.in. salonu.
Wadą zamkniętej kuchni jest brak kontaktu z rodziną bądź z przyjaciółmi podczas przygotowywania posiłków. Ponadto należy pamiętać iż taka kuchnia musi mieć zdecydowanie większą powierzchnię od otwartej, by zapewnić swobodę ruchu, ustawić w niej stół i krzesła. Kiedy nie dysponujemy taką powierzchnią konieczne będzie przenoszenie posiłków do salonu. Co również wiąże się z utrudnieniami.