+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kostka brukowa przed naszym domem

Budowa domu zawsze wiąże się z kwestią zagospodarowania otoczenia wokół niego. Musimy zadbać o ogrodzenie, zieleń, ale również o podjazdy i drogi prowadzące do naszego budynku. To właśnie one stanowią po części wizytówkę naszego adresu. Obecnie mamy dostępną szeroką gamę materiałów budowlanych, które możemy zastosować, aby teren przed domem wyglądał imponująco.

Dlaczego warto?
Nawierzchnie z kostki brukowej bez wątpienia mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo trwałe, odporne na ścieranie oraz na uszkodzenia mechaniczne. Elementy kostki brukowej są na tyle niewielkie, że łatwo się je układa, montuje, ale równie łatwo demontuje. Poza tym są łatwe w utrzymaniu czystości. Należy pamiętać że ładny wygląd kostki brukowej to za mało, żeby na jego podstawie dokonać właściwego wyboru. Ważne są obciążenia jakie musi przenieść nawierzchnia, a także jaki kształt chcemy jej nadać. Za cienkie kostki betonowe mogą bowiem popękać pod nadmiernym obciążeniem, a zbyt liczne docięcia popsują estetykę nawierzchni. Na rynku dostępne są kostki brukowe o następujących grubościach:

Kostki brukowe grubości 4 cm – nadają się głównie na piesze alejki, miejscowe utwardzenia w ogrodzie ale również na tarasy. Taka kostka sprawdzi się znakomicie w miejscach przeznaczonych do ruchu pieszego, po których nie będą się poruszały pojazdy.

Kostki betonowe grubości 6 cm – najbardziej uniwersalne, dostępne na rynku w szerokiej gamie wzorów, barw i odcieni – przeznaczone zarówno na chodniki, jak i na podjazdy lub parkingi, po których będą jeździć samochody osobowe ważące do 3,5 tony.

Kostki brukowe grubości 8 cm – polecane w miejscach po których poruszać się będą ciężkie pojazdy np. wozy asenizacyjne

Rynek kostki brukowej dynamicznie się rozwija. Kupując materiał warto jednak pomyśleć o sprawdzonej firmie z doświadczeniem, co da nam pewność iż otrzymujemy produkt wysokiej jakości, zgodny z polskimi normami, dający gwarancję, że praca włożona w ułożenie kostki brukowej nie pójdzie na marne i przede wszystkim że przyniesie zamierzone efekty.

 

Kostka brukowa barwy
Do niedawana kostka brukowa dostępna była w 2 kolorach a mianowicie szarym i czerwonym, co zdecydowanie ograniczało pole manewru. Obecnie wybór kostki jest bardzo szeroki a kolorystyka zróżnicowana. W palecie dostępnych zabarwień każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku spotkać można kostkę we wszelkich odcieniach brązu, szarości, czerni, czerwieni, beżu, żółci oraz zieleni.

Jeśli dodamy do tego różne kształty i wymiary, w jakich produkowana jest dzisiaj kostka brukowa, jestem w stanie zaoferować Państwu i tym samym tworzyć dla was, niepowtarzalną i bardzo ładną kompozycję, która doskonale wpisze się w kolor elewacji, charakter domu, zagospodarowanie terenu.  

 

Kosta brukowa kształty

Również kształty kostki brukowej są dziś bardzo zróżnicowane. Sztampowe, prostokątne elementy nadal dostępne na rynku, zderzają się z kostką kwadratową, trapezową, rombową, półokrągłą, jak również tą o nieregularnym kształcie o przeróżnych rozmiarach. Na wąskie ścieżki najlepiej nadają się drobne elementy, które łatwo dopasować do zakrzywień. Na prostych bardzo dobrze sprawdzą się właśnie tradycyjne, prostokątne kostki betonowe, ale ułożone ukośnie do kierunku jazdy samochodu. Na nawierzchnie tworzące koła czy łuki warto wykorzystać kostki brukowe o trapezowym kształcie.

 

Kostka brukowa trendy

Jak już wspomniałem piękny dom ale też i ogród oraz otoczenie są wizytówką właściciela. Kostki brukowe dają dziś możliwość odpowiedniego doboru kształtu, barwy, nasycenia koloru do elementów elewacyjnych i do otoczenia np. zieleni. Coraz częściej klienci korzystają również z ofert firm, które do swoich produktów używają najlepsze surowce i szlachetne kruszywa (takie jak np. marmur, bazalt, porfir, granit) sprowadzane m.in. z Niemiec. Najnowsze trendy w małej architekturze wykazują tendencję odchodzenia od standardowych wzorów, kolorów i kształtów bruku. Wszystko na rzecz kostki o nieregularnej strukturze, fakturze, ciekawej i niesztampowej barwie, wzbogaconej na dodatek szlachetnymi kruszywami.

Jednym z wiodących ostatnio trendów jest także łączenie elementów kontrastowych. Często stosuje się połączenie kostki o gładkiej powierzchni z kostką o nieregularnej fakturze. Kostka brukowa w kolorze granitowym doskonale wygląda w połączeniu z kamieniem np. z marmurem. Połączenie to podkreśla strukturę kamienia. Ponadto wydobywa walory estetyczne kostki betonowej, tworząc ciekawy motyw dekoracyjny. Nietypowe połączenia barw i faktur, nadają miejscu dynamiki, są powiewem nowoczesności i świeżości w projektowanym otoczeniu.

Coraz bardziej oryginalne i estetyczne podejście do kostki sprawia, że postrzegamy ją w dzisiejszych czasach w zupełnie innym świetle. Kostka jest dopełnieniem otoczenia i domu, a nie tylko elementem koniecznym do realizacji z uwagi na jej walory funkcjonalno – użytkowe.