+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Jak dobrać dekoracje okienne?

Urządzając mieszkanie nie możemy zapomnieć o oknach i odpowiedniej ich oprawie. Wszystko zależy od stylu, w jakim urządzamy wnętrze, od doboru kolorystyki dodatków, ale również od np. nasłonecznienia. W oknach mocno nasłonecznionych przydadzą się szczelne przesłony zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia. Aby nasze okna zyskały a nie straciły na uroku należy przestrzegać m.in. następujących zasad:

– okno to ważny element architektoniczny mieszkania czy domu, jak również  element dekoracyjny. Dostarczają do wnętrza światło, ale są również swoistą reklamówką mieszkańców i mogą przyciągać wzrok ciekawym, oryginalnym wystrojem;

– w małych wnętrzach nie wieszamy ciężkich i grubych tkanin, które zawieszone na karniszu nadają się jedynie do wysokich i dużych pomieszczeń;

– w nowoczesnych wnętrzach znakomicie sprawdzą się rolety, plisy lub żaluzje bez konieczności wieszania zasłon czy firan;

– karnisz z zasłonami i firanami to propozycja dla osób lubiących tradycję, przy czym bez wątpienia odpowiednio dobrane tkaniny ocieplają wizerunek wnętrza. Dobrze decydować się na lekkie, ażurowe zasłony, które dodają wnętrzu przytulności i lekkości;

– zastosowanie rolety okiennej daje nieograniczony dostęp do parapetu co sprawdza się znakomicie w kuchni czy w łazience;

– świetne rozwiązanie stanowią tzw. rolety dzień noc. Roleta ustawiona w pozycji dzień, dzięki strukturze prześwitów delikatnie przepuszcza światło słoneczne do wnętrz. Natomiast ułożenie kryjących fragmentów tkaniny jeden pod drugim (pozycja noc) pozwoli na zredukowanie blasku światła słonecznego, np. podczas oglądania telewizji. Nocą zapewni spokojny wypoczynek w przyjemnym mroku. Taka roleta ma oczywiście funkcję całkowitego podniesienia.

– do pomieszczeń znajdujących się od wschodu i południa polecam rolety zaciemniające. Najlepiej sprawdzą się w sypialni, którą ochronią przed jasnym światłem poranka. Zapewnią również chłód w pomieszczeniu podczas popołudniowych upałów. Tkanina takiej rolety jest podgumowana, dlatego skutecznie zatrzymuje ona światło pochodzące z zewnątrz.

– szeroki wachlarz kolorów, jak i wzorów pozwala dziś wybrać odpowiednią roletę do wystroju wnętrza. Można dopasować kolor identyczny do barwy ścian, dzięki czemu okno wtapia się w całość wnętrza. Dobry efekt daje także wybór kolorów kontrastowych.

Pytaniem pozostaje co wybrać do naszych okien? Rolety czy może żaluzje. Choć jedne i drugie z pewnością znakomicie spełnią swoją funkcję, to warto wziąć pod uwagę następujące aspekty….

Klasyczne rolety projektuje się zazwyczaj z wysokojakościowych tkanin np. bawełny i lnu (materiały naturalne) bądź polamidu i poliestru (włókna syntetyczne). Rolety rzymskie lub weneckie powstają najczęściej z rozmaitych mieszanek tkanin, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.

Żaluzje niestety nie doganiają rolet w tym względzie… Jeszcze  nie tak dawno na rynku dostępne były jedynie  modele aluminiowe, których główną wadą jest szybkie nagrzewanie się na słońcu podczas letnich dni. Obecnie zastąpiły je wyroby z tworzyw sztucznych i drewna.

Proste rolety doskonale odnajdą się w nowoczesnych wnętrzach. Barwne, żywe do pokoju dziecięcego. Ciemne kolory sprawdzą się w sypialni czy biurze. Design żaluzji jest natomiast skromny. Ogromną popularnością cieszą się obecnie modele żaluzji wykonane z drewna które wpasują się we wnętrza  w trendzie eko.

Hitem na rynku są rolety, których zewnętrzną stronę pokrywa specjalna warstwa perłowa, odbijająca promienie słoneczne. Dzięki temu, nawet roleta w ciemnym kolorze nie będzie się nagrzewać. Ponadto pielęgnacja rolet jest prostsza niż żaluzji. Często wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką ze specjalnym środkiem czyszczącym proponowanym przez producenta.