+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Skosy

Pomieszczenia na poddaszu mają bez wątpienia swój niepowtarzalny urok, jednak ich urządzenie to zadanie niełatwe. Przede wszystkim chodzi o to, aby trudną przestrzeń „skosów” odpowiednio zagospodarować w taki sposób, by nie tracić cennego miejsca.

 

Sypialnia na poddaszu

 

Główną zaletą przemawiająca za tym, aby spać na poddaszu jest fakt, iż jest to miejsce ciche i stosunkowo łatwo w nim odciąć się od tętniącego życiem domu. Sypialnia jest prywatnym pomieszczeniem, w którym każdy z nas spędza sporo czasu. Chcielibyśmy, aby zachwycała swoim wyglądem i oryginalnością, jednocześnie dawała poczucie komfortu i kojarzyła się z odpoczynkiem od dnia codziennego.

W niektórych projektach domów, skos zaczyna się już od samej podłogi. Nie uniemożliwia to funkcjonalnego zagospodarowania sypialni na poddaszu. W takiej sytuacji warto zamontować duże okno dachowe, które wpuści na poddasze i do naszej sypialni sporą ilość światła. Ustawienie łóżka pod takim oknem da poczucie przestrzeni i wolności. W sypialni, w której skosy sięgają samej podłogi i ciężko wstawić szafę idealnym rozwiązaniem jest zabudowanie tuż pod skosami schowków i niskich szafek.

Do sypialni na poddaszu wstawia się takie samo łóżko, jak do każdej innej standardowej sypialni. Jeśli jednak sypialnia pod samym dachem ma spore skosy wato pomyśleć o tzw.  łóżku japońskim. Meble w stylu azjatyckim mają niższą (np. tylko 20 cm) wysokość legowiska niż typowe łóżka.

W sypialni nie trzeba montować tradycyjnej, jednej lampy oświetlającej łóżko. Proponuje kilka lampek emitujących światło o ciepłej, delikatnej barwie. Świetnym rozwiązaniem jest moim zdaniem punktowe oświetlenie wezgłowia łóżka,  dzięki czemu można czytać leżąc wygodnie na poduszkach. Praktyczne będą również kinkiety zamontowane na skośnej ścianie pomieszczenia, rzucające refleksy na pozostałe ściany i na sufit.  

 

Salon ze skosami

Salon ze skosami to dosyć nietypowy pomysł, jednak jeśli całe mieszkanie znajduje się na poddaszu, możliwe, że skosy będą obecne w każdym pomieszczeniu, również i tutaj. Wystarczy nieco inwencji i odpowiednia aranżacja pokoju dziennego, by stał się naprawdę funkcjonalny i klimatyczny.

Przede wszystkim jak w każdym salonie nie może w nim zabraknąć kanapy lub sofy. W nowoczesnym wnętrzu proponuję ustawianie mebla na środku pomieszczenia. W bezpośrednim towarzystwie sofy musi znaleźć się stolik kawowy.

Kształt salonu na poddaszu w dużej mierze zależy od kształtu dachu. Zajmujący całą szerokość poddasza pokój dzienny pod dwuspadowym dachem będzie miał bardzo przyjemną w odbiorze przestrzeń. Chodzi o to, iż symetryczny kształt uzyska dzięki skosom zamykającym pomieszczenie na przeciwległych ścianach. Pod dachem wielopołaciowym przestrzeń pocięta licznymi skosami i zakamarkami może być chaotyczna i mało przyjazna w odbiorze. Dlatego często wprowadza się tam ścianki odcinające najniższe, nieużyteczne powierzchnie. Dobór kolorystyki ścian jest również bardzo ważny. W przypadku sporej liczby okien połaciowych można pokusić się o ciemniejsze barwy. Jeśli jednak światła dziennego wpada do salonu niewiele, ściany powinny być jasne, tak by nie przytłaczać i nie dawać poczucia zamknięcia.