+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Przedpokój

Przedpokój to ważna część naszego domu, o której zwykle mówi się niewiele. A przecież to on stanowi przedsmak naszego mieszkania. Warto więc moim zdaniem poświęcić nieco uwagi przy jego projektowaniu, a następnie przy urządzaniu.

Przede wszystkim ważną, kluczową kwestią w przypadku przedpokoju są funkcjonalność i swoboda komunikacji. Dlatego też minimalna szerokość przejścia w przedpokoju powinna wynosić 120 cm z możliwością lokalnego zwężenia do 90cm.

Szczególnie trudny w aranżacji jest mały przedpokój. Powinien w nim panować porządek, a kolory i meble muszą optycznie powiększać małe wnętrze. Sprytnym a zarazem coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, jest odpowiednie malowanie ścian bądź zastosowanie fototapety optycznie powiększającej pomieszczenie np. droga przez las, góry, niebo lub pejzaż panoramy miasta. Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem jest też zastosowanie jasnych barw farb na ścianach a najlepiej jeśli będzie to po prostu kolor biały.  Dlatego do małego przedpokoju polecam bardzo jasne kolory, posadzki z jasnych płytek, wykładziny elastycznej lub desek i kilka dodatków w kolorze drewna. Zastosowane farby powinny być dobrej jakości, odporne na szorowanie, gdyż w tym akurat pomieszczeniu o zabrudzenia nie trudno. Innym polecanym przeze mnie sposobem na powiększenie małego przedpokoju jest aranżacyjne scalenie podłogi w mieszkaniu. Kładziemy na podłodze w przedpokoju taki sam gres jaki mamy w salonie, tym samym po otworzeniu drzwi mamy wrażenie rozciągnięcia pomieszczenia.

Doskonałym, a często wręcz niezbędnym rozwiązaniem, jest lustro w przedpokoju. Powiększa ono optycznie pomieszczenie, jest zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem. Lustro montujemy na ścianie w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Często (o czym szerzej za chwilę), stanowi ono część szafy wnękowej którą montujemy w przedpokoju. Kolejna sprawa to oświetlenie. Zastosowanie światła punktowego (reflektorki) wzdłuż jednej ze ścian przedpokoju lub na osi sufitu, pomoże powiększyć przestrzeń, a przy okazji stworzy ładny nastrój. Pamiętajmy, że przedpokój to często pomieszczenie bez okien a więc zaciemnione. Dlatego jedna, centralnie powieszona lampa może nie być wystarczającym rozwiązaniem.

Innym elementem powiększającym optycznie małe pomieszczenie będzie lustrzana szafa wnękowa. Dzięki niej nie będziemy zmuszeni montować dodatkowego lustra. Dodatkowo, dzięki zabudowom z drzwiami przesuwnymi i systemem pawlaczy, możemy zabudować przestrzeń na całej wysokości ściany, od podłogi do sufitu. Daje to możliwość zwiększenia pojemności szafy bez zmniejszania powierzchni przedpokoju. Pamiętajmy również, że wygodna szafa garderobiana powinna mieć minimalną głębokość 60cm.

Do małego przedpokoju warto wybierać wąskie szafki na buty, dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy sporo miejsca. Przedpokój bez wątpienia nie jest dobrym miejscem na zbyt dużą liczbę gadżetów, dodatków, skrzyń, pudeł itp. Im skromniej i funkcjonalniej urządzony, tym bez wątpienia bardziej praktyczny.