+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kominek w salonie idealny na świąteczną atmosferę

Obudowy kominka

Kominek w salonie jest marzeniem większości osób budujących domy. Zawdzięczamy mu nie tylko wyjątkowy wygląd pokoju dziennego, ale także specjalny klimat, zwłaszcza w długie jesienno – zimowe wieczory….  Wybór kominka to jedno. Drugie jego odpowiednia lokalizacja w pomieszczeniu. Trzecie odpowiednia obudowa korespondująca z charakterem, stylem, wielkością, kolorystyką wnętrza. Dlatego też zarówno tradycyjny murowany kominek, jak i gotowy wkład kominkowy wymagają obudowania i wykończenia. Często to właśnie odpowiednia obudowa sprawia, że kominek staje się prawdziwym sercem domu.

Obudowa kominka z kamienia

Idealne rozwiązanie dla obudowy kominkowej stanowi kamień. Jest on trwały, niepalny, odpornym na bardzo wysoką temperaturę. Pod wpływem ciepła kamień nie zmienia koloru. Upływający czas nadaje mu uroku. Ważnym atutem kamienia jest też to, iż nie rysuje się i nie pęka. Do obudowy kominka można wykorzystać różne typy kamienia. Do najczęściej stosowanych należą: marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień.

Obudowa kominka z betonu

Beton to specyficzny materiał, który może stanowić imitację kamienia. Zawdzięcza to łatwej obróbce i możliwości dowolnego barwienia. Ma jednak swoje wady, do których bez wątpienia należą podatność na wszelkie zabrudzenia i zaplamienia.

Obudowa kominka z cegły

Cegła może być materiałem konstrukcyjnym ale zarazem wykończeniowym. Jej zaletą jest fakt, iż nadaje wnętrzu szczególny klimat. Łatwo dopasować ją do stylu w jakim urządzamy salon. Cegła ceramiczna jest chłonna. Ma również chropowatą, porowatą powierzchnię, a więc łatwo będzie się brudzić. Wady tej pozbawione są natomiast cegły klinkierowe i imitujące je płytki wykonane z tego samego materiału. Są one przede wszystkim gładkie i niechłonne.

Kafle kominkowe

Mniej popularne ale produkowane przez manufaktury ceramiczne, na życzenie klienta. Mogą być repliką dawnych kafli bądź zdobione nowocześnie.  Bardzo często zdobi się je ręcznie nadając tym samym wyjątkową wartość, urok i charakter.

Wybierając materiał na obudowę kominka, a także decydując o formie, jaką ma ona przyjąć, warto kierować się przede wszystkim tym, czy efekt końcowy będzie komponował się i współgrał z resztą salonu. Inną obudowę powinniśmy wybrać do salonu nowoczesnego, inną do klasycznego stylu wnętrza. Co jakiś czas do łask powraca marmur, dostępny w wybarwieniach od bieli przez łagodną szarości, róże aż po zielenie. Marmurowa obudowa sprawdzi się do różnych stylów wnętrz.

W nowoczesnych aranżacjach sprawdzają się również wpajające się optycznie w ścianę kominki. Efekt taki można osiągnąć malując obudowę kominka farbą w tym samym kolorze co ściana kominkowa. W rustykalnych wnętrzach sprawdzają się kominki imitujące piec kaflowy obudowane kaflami.