+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Biokominki

Biokominki na biopaliwo zawojowały wnętrza w stylu nowoczesnym. Są ekologiczne i uniwersalne – można je postawić w dowolnym miejscu. Biokominek to nowoczesne wcielenie kominka, w którym paliwem jest tzw. biopaliwo, na bazie alkoholu etylowego. Jego niewątpliwą zaleta jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie emituje zapachu ani dymu, a po wypaleniu biopaliwa nie pozostaje również popiół.

Zalety

Po pierwsze – kominek dla każdego i wszędzie. Dzięki biokominkom każdy może mieć kominek. Ograniczenia typu brak ciągu kominowego czy jego zła lokalizacja dla ustawienia kominka nie stanowią już problemu – biokominek można umieścić w dowolnym miejscu. Wszystko zależy oczywiście od formy biokominka  czy jest ścienny do zabudowy, czy wolnostojący.

Po drugie – ustawiasz gdzie chcesz. Charakter biokominka i łatwość jego przenoszenia sprawiają, że możemy go ustawić w dowolnym pomieszczeniu – salonie, sypialni a nawet w łazience

Po trzecie – wzornictwo, kształty, estetyka. Nowoczesny biokominek przyciąga wzrok z uwagi na swoje niebanalne kształty. Coraz częściej biokominki mają futurystyczny wygląd. Pasują więc idealnie do nowoczesnych wnętrz, ale odnajdą się również w tradycyjnym, klasycznym wystroju. Ponadto zróżnicowana jest ich wielkość, obudowa, kolor, faktura. Możemy nabyć biokominek obudowany kamieniem lub drewnem. Takie rozwiązanie sprawia, że biokominki nadają się do każdego wystroju wnętrza.

Po czwarte – wnętrze i nie tylko. Biokominki sprawdzą się zarówno we wnętrzach, jak i na tarasie, balkonie czy patio.

Po szóste – środowisko. Biokominki są przyjazne dla środowiska

Po siódme – bezpieczeństwo dzieci. Obudowa kominka ekologicznego jest odporna na ciepło powstałe podczas spalania, a jej poszczególne elementy najczęściej nie stykają się z paleniskiem, więc trudno o poparzenia. Jest to szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi bądź zwierzętami. Obawa o oparzenie często warunkuje naszą decyzję o montażu kominka. Wiele rodzin decyduje się na niego dopiero w momencie, kiedy „odchowa” dzieci.

Po ósme – dom, blok, kawalerka. Dla biokominka nie ma większego znaczenia powierzchnia pomieszczenia w jakim będzie instalowany, tym samym jest to znakomite rozwiązanie również w bloku, gdzie nie ma możliwości postawienia tradycyjnego kominka na węgiel.

Wady

Po pierwsze – choć przyjazne dla środowiska gdyż biopaliwo zasilające biokominki spala się bezdymowo, to wnętrze, w którym używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone (do atmosfery uwalniana jest para wodna wraz z dwutlenkiem węgla).

Po drugie – cena. Litr biopaliwa do biokominka to koszt od 10 do 16 zł. Przeciętne zużycie biopaliwa wynosi ok. 1,5 litra na 3 godziny użytkowania, stąd wynika, że godzina użytkowania biokominka to koszt od  5 do 8 zł.-   

Po trzecie – biokominek nie nadaje się do tego, aby stanowić główne i jedyne źródło ogrzewania domu. Ma zdecydowanie zbyt małą moc grzewczą. Nie ogrzeje więc równomiernie i odpowiednio całego domu.

Rodzaje

  • Biokominki stołowe – przenośne urządzenia o niedużych rozmiarach i efektownej formie. Można je ustawić na dowolnej płaskiej powierzchni i schować, gdy nie są używane. Znakomicie podkreślają nastrój i charakter wnętrza, skupiając uwagę na żywym ogniu.
  • Biokominki wolnostojące – przenośne biokominki o pełnowymiarowym palenisku i stabilnej podstawie. Ich zaletą jest to, że można ustawiać je w dowolnym miejscu w domu, a ogień dostępny jest z wielu stron.
  • Biokominki wiszące – biokominki zaprojektowane do zawieszenia na pionowej, płaskiej powierzchni, z widoczną na zewnątrz komorą paleniska. Ich największą zaletą jest nieskomplikowany montaż, ciekawy wygląd, możliwość stworzenia wyjątkowej aranżacji wnętrza.
  • Biokominki wbudowane – zaprojektowane są do zamontowania w zabudowie. Komora paleniska ukryta jest w przygotowanej niszy i zwieńczona dekoracyjną opaską na zewnątrz zabudowy.
  • Wkłady kominkowe – biokominki zredukowane do paleniska, przeznaczone do zabudowy. Umożliwiają wykonanie biokominka według własnego projektu.