+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kolor zielony

Zieleń – symbol relaksu w naszym otoczeniu  

Barwa zielona zaliczana jest do barw neutralnych. Jest symbolem przyrody, nadziei i urodzaju. Nie od dziś wiadomo, iż kolor ten odpręża nasz wzrok, działa uspokajająco i kojąco. Dopiero w zestawieniu z innymi kolorami daje odczucie chłodu – połączenie z błękitem bądź szarością, ciepła – połączenie z żółtym, radości i ożywienia – połączenie z fioletem. Kolor ten świetnie prezentuje się we wnętrzach zwłaszcza w salonach, pokojach dziennych, ale również w sypialniach. Zielone ściany tworzą ładne tło dla mebli. Nie ma tu znaczenia czy dom urządzony jest w nowoczesnym, czy też w klasycznym stylu. Zieleń od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Kolor jaki wprowadzamy do naszego domu nie jest bez znaczenia. Często w dużym stopniu decyduje o naszym nastroju. Kolor zielony przywodzi na myśl świeżość liści i traw. Często więc właśnie takie kolory ścian wybierają osoby skłaniające się w stronę bliskiego kontaktu z naturą i ekologicznego trybu życia. Wybierając zielone ściany należy pamiętać, że kolor ten bardzo dobrze komponuje się z brązem drewna i wpadającymi w żółtawo-pomarańczowe tony naturalnymi surowcami, takimi jak glina czy włókno kokosowe. Nieodpowiednim połączeniem dla zieleni jest czerwień, czerń i biel.

Modne są zielenie w połączeniu z brązem i szarościami. Komponują się zarówno ze stylem ekologicznym, jak i nowoczesnym, industrialnym. Ciekawy efekt uzyskamy wybierając również zielone dodatki do np. szarych ścian. Półka w odcieniu soczystej zieleni powieszona na szarej ścianie, poduszki w zielonych barwach rzucone na szary narożnik czy sofę, zielony dywan shaggy na panelach w kolorze wenge.

Jak twierdzą psychologowie m.in. Teresa Toczydłowska psycholog i artterapeuta, „salon z zielonymi ścianami oraz błękitnymi dodatkami ma wielką koloroterapeutyczną. To wnętrze dla osoby, która ma nadmiar energii albo jest narażona na stres, życie w szybkim tempie i potrzebuje wyciszenia. Zieleń likwiduje bóle, działa kojąco na układ krwionośny, pomaga też w chorobach wrzodowych”.

Zieleń o wielu twarzach

Zielone ściany – kolor miętowy, ten odcień w wersji pastelowej wspaniale komponuje się z pudrowym różem. Dlatego polecany jest do wnętrz w stylu skandynawskim, jak i prowansalskim. Intensywny kolor miętowy doskonały w aranżacjach nowoczesnych, zwłaszcza w duecie z ciemnym, malinowym różem.

Zielone ściany – butelkowa zieleń. ciemna i elegancka barwa zieleni, która doskonale prezentuje się we wnętrzach w stylu vintage, tworząc duet idealny z marmurem.

Zielone ściany – kolor pistacjowy, to barwa delikatna, a zarazem optymistyczna., to także  najbezpieczniejszy odcień zieleni z uwagi na swoją uniwersalność. Często wybierany na ściany w sypialniach.

Zielone ściany – kolor greenery, odcień soczysty i optymistyczny, wybór dla osób odważnych, które nie boją się zdecydowanych akcentów kolorystycznych w swoim mieszkaniu.

Zielone ściany – kolor szmaragdowy, barwa na topie, modna, elegancka i często wybierana w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.

Jeśli nie możemy się zdecydować na jeden odcień zieleni, spokojnie możemy wybrać ich więcej niż jeden.  Należy jednak pamiętać, iż łączenie ścian o różnych temperaturach barwowych bywa niezwykle trudne i tym samym nie zawsze przynosi spodziewane efekty. W takim wypadku duży wpływ na ostateczny rezultat ma ekspozycja na światło słoneczne, które może diametralnie odmienić kolor ściany. Sposobem na wprowadzenie zieleni do naszego otoczenia jest nie tylko malowanie ścian, ale wybór tapety w kolorze zielonym. Jest to sposób na tanią i szybką metamorfozę wnętrza.