+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Lustro sposobem na powiększenie wnętrza

Każdemu z nas lustro kojarzy się z funkcją użyteczną, przy nim wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne w łazience, przy nim ubieramy się w przedpokoju. Jednak lustro to także znakomity sposób na powiększenie małego wnętrza. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na lustro w salonie, jest zawieszenie tafli na ścianie za kanapą. Jeśli górna rama lustra znajdować się będzie na wysokości ok. 1,5 m od podłogi, pomieszczeniu zostanie nadana głębia a lustro będzie imitowało dodatkowe okno w pomieszczeniu. Efekt zależy jednak nie tylko od wielkości, ale również kształtu lustra – poziomo ułożone lustro prostokątne doda właśnie głębi, pionowe – wydłuży niskie wnętrze. Często popełnianym błędem jest wieszanie lustra visa vie kąta wypoczynkowego. Takie usytuowanie go wpływa bowiem negatywnie na nasze samopoczucie.

Podobnym błędem jest wieszanie lustra naprzeciwko łóżka w sypialni. Dobrym rozwiązaniem będzie zawieszenie zwierciadła naprzeciwko okna. Tym samym nawet maleńka sypialnia optycznie się powiększy, a także wypełni odbitym światłem. Świetnie sprawdza się lustro zmontowane na  wąskiej ścianie pomiędzy dwoma otworami okiennymi. Taka aranżacja z wykorzystaniem szklanej tafli lustra, pozwoli nam „podwoić” powierzchnię pokoju. Efekt dodatkowych okien, dających większą ilość światła uzyskamy dzięki zamontowaniu lustra na ścianie prostopadłej do ściany z otworami okiennymi.

Należy zawsze mieć na uwadze fakt, iż lustro odbija przedmioty naprzeciwko których wisi. Tym samym nie jest dobrze umiejscawiać je w taki sposób, by odbijało bałagan na regale, biurku dziecięcym czy blacie w otwartej kuchni. Świetnym i często wykorzystywanym rozwiązaniem są dziś lustrzane drzwi szaf wnękowych montowanych w salonie czy przedpokoju.

Wrażenie przestronności w małym, wąskim przedpokoju uzyskamy również dzięki lustrom zawieszonym na bocznej ścianie. Tu również sprawdzą się wspomniane wcześniej lustrzane drzwi, najlepiej przesuwne, które nie wymagają miejsca na manewrowanie skrzydłem. W przedpokoju warto zawiesić bardzo długie lustro, obejmujące całą sylwetkę lub na całej długości drzwi do szafy. Tym samym nie tylko optycznie powiększamy pomieszczenie, ale możemy przejrzeć się przed wyjściem z domu, co z pewnością doceni każda kobieta.