+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Gabinet w domu

Coraz częściej dom staje się naszym miejscem pracy. Dzieje się tak dlatego, iż coraz więcej osób uprawia wolny zawód. Taka praca daje możliwość prowadzenia biznesu w zaciszu własnego domu. Aby jednak móc cieszyć się spokojem i odpowiednimi ku temu warunkami, potrzeba jest stworzenia w domu miejsca przeznaczonego na gabinet.

Oczywiście zarówno wielkość, jak i styl gabinetu zależy od naszych upodobań i warunków jakimi dysponujemy. Jeśli mamy takie możliwości, warto na gabinet przeznaczyć osobne, zamykane pomieszczenie. W przypadku małego metrażu, gabinet może stanowić kącik wydzielony w salonie lub w sypialni. Obowiązkowo we wnętrzu gabinetu znaleźć się musi wygodne biurko, fotel z regulowaną wysokością, komoda bądź regały i odpowiednie oświetlenie.

Gabinet to pomieszczenie, w którym wykonujemy swoją pracę, ale również może być miejscem do podejmowania gości, przechowywania ważnych dokumentów, ksiąg, rejestrów itp. Wybierając pomieszczenie na wygodny home office musimy wziąć pod uwagę światło jakie panuje w jego wnętrzu. Powinno to być pomieszczenie nasłonecznione przez cały dzień.
Promienie słońca wpadające przez szyby powinny oświetlać nam miejsce pracy. Dla osób praworęcznych dobrze aby przeszklenia znajdowały się z lewej strony biurka, a u leworęcznych odwrotnie. Chodzi oto aby nie zacieniać ręką blatu roboczego, na którym często piszemy bądź rysujemy.

Jeśli faktycznie nie mamy możliwości aranżacji osobnego gabinetu, warto stworzyć przestrzeń do pracy w pomieszczeniu pełniącym inną funkcję np. w salonie.  Duże możliwości daje nam otwarta przestrzeń mieszkania. Wystarczy oddzielić fragment pomieszczenia np. ścianką bądź regałem. W ten sposób stworzymy intymne miejsce sprzyjające pracy. Planując gabinet w teoretycznie nie przeznaczonym do tego miejscu powinniśmy oczywiście zadbać o to, aby stylistycznie nie odbiegał od aranżacji. Powinien tworzyć spójną, harmonijną i integralną część wnętrza.

Jaki styl w gabinecie?

W gabinecie najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, prosty i nowoczesny, a zarazem funkcjonalny. Moim zdaniem naturalne materiały takie jak drewno, szkło, metal stworzą harmonijną, spokojną przestrzeń, która sprzyjać będzie spokojnej i efektywnej pracy. Jeśli gabinet jest miejscem spotkań oraz siedzibą firmy to powinien mieć oczywiście charakter bardziej oficjalny. Musi znaleźć się miejsce, gdzie będziemy podejmować gości np. wygodne fotele lub duży stół z krzesłami. Jeśli przebywamy w nim wyłącznie sami, to swoboda w urządzaniu jest ograniczona jedynie naszym budżetem i wyobrażeniami. Również charakter wykonywanej przez nas pracy warunkuje ostateczny wygląd gabinetu. Do prac umysłowych konieczne jest wygodne biurko, komputer z drukarką i oczywiście dobrane oświetlenie nie męczące wzroku. Natomiast jeżeli nasze zajęcie ma charakter bardziej rzemieślniczy, należy zaopatrzyć gabinet w składany blat roboczy oraz pojemny regał do przechowywania narzędzi. Aby gabinet był stylowy, a jednocześnie praktyczny i funkcjonalny warto pamiętać o doborze odpowiednich kolorów. W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy intelektualnej lepiej unikać intensywnych, mocnych barw, które mogłyby rozpraszać uwagę. Sprawdzą się tu spokojne, stonowane kolory, takie jak beże, błękity lub szarości. Warto również pomalować ściany na jednolity kolor, unikając mieszania barw, stosowania krzykliwych tapet czy zbyt barwnych fototapet. Znakomicie sprawdzą się rośliny doniczkowe, które nadadzą wnętrzu ciepła i pomogą odpocząć oczom po pracy. Ostatnio modne stało się stosowanie farby tablicowej w kolorze czarnym bądź ciemnozielonym, którą można zamalować jedną ścianę pomieszczenia bądź jej fragment. Na takiej ścianie możemy zapisywać codzienne plany, złote myśli, ważne zadania. Dla tradycjonalistów sprawdzi się również zwykła tablica korkowa lub magnesowa, choć są nieco staromodne, to na pewno jednocześnie bardzo funkcjonalne jako elementy wystroju gabinetu. W gabinecie warto ustawić lampę podłogową, która nada przytulnego blasku w długie jesienno – zimowe wieczory. Lampka biurkowa i odpowiednio dobrane oświetlenie sufitowe są wręcz obowiązkowe. W gabinecie nie może zabraknąć regałów, wiszących półek bądź komód. Mogą one być otwarte bądź nowoczesne, z przesuwanymi drzwiami, które zasłonią wnętrze, a jednocześnie pozwolą nieco ukryć zawartość naszych szaf.