+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Mała łazienka

Łazienka to miejsce, w którym każdy z nas spędza jakąś część dnia, dłuższą bądź krótszą ale z pewnością tego pomieszczenia nie może zabraknąć w naszym domu bądź też mieszkaniu. O ile w domach mamy do czynienia z całkiem sporą powierzchnią do zagospodarowania, o tyle zaprojektowanie niewielkiej łazienki bywa nie lada wyzwaniem. Można to jednak zrobić tak, by wnętrze było nie tylko ładne, estetyczne i nowoczesne, ale głównie funkcjonalne. W tym celu należy nie tylko dokładnie zaplanować usytuowanie wszystkich sprzętów, ale też tak zaaranżować pomieszczenie, by je optycznie powiększyć.

Funkcjonalność ponad wszystko

Łazienka, nawet o bardzo niewielkim metrażu, może być wygodna i funkcjonalna zarazem. Wbrew pozorom zaprojektowanie i urządzenie małego wnętrza często okazuje się o wiele bardziej skomplikowane niż dużego. Wynika to z ograniczeń metrażowych i konieczności przestrzegania pewnych zasad dotyczących instalowania urządzeń sanitarnych. Ponadto łazienka często spełnia jednocześnie funkcję pomieszczenia gospodarczego i pralni. Zmieszczenie w niej umywalki, wanny, sedesu lub kabiny prysznicowej oraz dodatkowo pralki i suszarki bywa sporym problemem.

Przede wszystkim trzeba uwzględnić określoną minimalną wolną przestrzeń przy każdym urządzeniu, by wygodnie można było z nich korzystać. Przy umywalce powinna ona wynosić 100 x 70 cm, przed wanną czy brodzikiem – co najmniej 70 cm, a przy sedesie – 70 x 80 cm. Oddzielne pomieszczenie WC powinno mieć przynajmniej 90x 110 cm, choć zdarzają się jeszcze mniejsze np. pod biegiem schodowym. Minimalna odległość między sprzętami łazienkowymi to 20-30 cm.

Dlatego też, jeśli tylko mamy taką możliwość dla uzyskania wolnej przestrzeni w łazience, pralkę warto przenieść np. do kuchni albo do wygospodarować osobne pomieszczenie gospodarcze (obok łazienki). Innym sposobem jest zamiana wanny na brodzik z prysznicem. Decydując się na kabinę prysznicową zamiast wanny, możemy zainstalować gotową lub w całości ją wymurować i wyłożyć płytkami. Innym rozwiązaniem jest zrobienie ścian kabiny z hartowanych tafli szklanych bądź z luksferów – dzięki tym drugim kabinie można nadać np. półokrągły kształt.

Powiększamy optycznie

Małą łazienkę powiększymy optycznie, stosując ten sam materiał na podłodze i ścianach. Podobny efekt dadzą duże jednobarwne kafle. Skutecznym sposobem będzie również zamontowanie dużego lustra nad umywalką (za jego taflą można ukryć sporą szafkę na najpotrzebniejsze toaletowe przybory) albo wyłożenie lustrzanymi taflami całej ściany i oczywiście odpowiednie jej oświetlenie. Światło buduje bowiem głębię oraz rozświetla i optycznie powiększa całe wnętrze. Można zainstalować je tradycyjnie na ścianie albo też w suficie podwieszanym, który zwłaszcza gdy będzie na różnych poziomach, dodatkowo wpłynie na postrzeganie przestrzeni. Łazienka będzie także optycznie większa, gdy zastosujemy w niej materiały odbijające światło. Dobrym rozwiązaniem są wszelkie połyskliwe płytki, szafki z lakierowanymi frontami i duże lustra.

W naprawdę małej łazience nie ma sensu montować wolnostojącej umywalki. Jej noga zajmie nam zbyt dużo cennego miejsca. Znacznie praktyczniej będzie zdecydować się na umywalkę z szafką. W wysuwanych szufladach, lub na półkach ukrytych za otwieranymi drzwiczkami przechowywać można chociażby środki czystości. Umywalka z szafką ukrywa także wszystkie nieestetyczne elementy, które nie są chowane w ścianach czyli np. syfon i rury.

Wiele osób chciałoby mieć bidet, ale z powodu niewielkich rozmiarów łazienki, rezygnuje z tego urządzenia. Cennym rozwiązaniem jest zamontowanie deski sedesowej z funkcją bidetu. Najprostsze są deski wyposażone w baterię z mieszczaczem, która schowana jest w konstrukcji deski. Mają pokrętło do ustawiania temperatury i możliwość regulacji natężenia strumienia. Elektroniczne deski wyposażone są w podgrzewacz wody, mogą suszyć strumieniem ciepłego powietrza po zakończeniu mycia a nawet pochłaniać nieprzyjemne zapachy.

Należy również zwrócić uwagę na dobór kolorów. Ciemne meble i płytki optycznie zmniejszają wnętrze. W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzą się jasne, zimne barwy: błękity, jasne szarości, kremy i oczywiście zawsze uniwersalna biel.