+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kącik telewizyjny

Kącik telewizyjny

Ściana z telewizorem i nagłośnieniem to często centralny punkt salonu. Na niej skupia się najdłużej wzrok domowników. Aranżacja takiej ściany powinna być dostosowana do stylistyki wnętrza, ale często jest to ściana odróżniająca się od reszty pomieszczenia.

Aranżacja ściany z telewizorem

Ściana na której stać względnie wisieć będzie nasz telewizor, powinna być podkreślona, wyróżniona, jednak nie może być męcząca dla wzroku. Kolorowe, mocne, geometryczne wzory i silne, nasycone barwy w aranżacji ściany z telewizorem mogą źle wpływać na wzrok i znacząco utrudniać oglądanie telewizji. Bez wątpienia warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad zakupem telewizora. Znając jego wymiary możemy pomyśleć czy będzie stał czy wisiał i dokładnie w jakim miejscu na ścianie go umieścimy. Centralny punkt ekranu powinien znajdować się na wysokości naszego wzroku. Można zamontować go trochę wyżej, ale wtedy górną krawędź odbiornika warto pochylić do dołu. Instalując odbiornik na ścianie, użyjmy specjalnego uchwytu umożliwiającego takie nachylenie.

Ponadto warto przemyśleć sprawę kabli i gniazdek, by odpowiednio ukryć je w ścianie tak. By nie szpeciły salonu.

Ściana z tapetą: w aranżacji ściany z telewizorem możemy wykorzystać tapetę z subtelnym wzorem i delikatnym kolorem. Wskazane są motywy roślinne.

Ściana z cegłą: modne w ostatnich latach są aranżacje ścian z cegły. Taka ściana w salonie ociepli wnętrze i wyróżni telewizyjny kącik.

Ściana z dekoracyjnym betonem: bardzo oryginalnym, nowoczesnym rozwiązaniem będzie pokrycie ściany z telewizorem betonowymi płytami lub farbą imitującą beton. Taka aranżacja ściany z telewizorem doda salonowi nieco loftowego i industrialnego charakteru.

Najnowocześniejsze telewizory dostępne na rynku, nie tracą kontrastu zarówno w bardzo jasnym świetle, jak i w całkowitych ciemnościach. Warto jednak pamiętać, iż oglądanie telewizora w bardzo ciemnym pomieszczeniu jest nie zdrowe dla naszych oczu, dlatego w pobliżu odbiornika powinna się palić lampa emitująca światło rozproszone, o niedużym natężeniu. Może to być na przykład lampka z żarówką o mocy około 20 W albo taśma LED.

Podczas oglądania trzeba też zwrócić uwagę na odległość od odbiornika. Nie powinna być ani zbyt mała, ale też niezbyt duża aby nie wytężać wzroku przy oglądaniu. Przyjmuje się, że powinna być nie mniejsza niż dwukrotność przekątnej ekranu i nie większa niż jej pięciokrotność. Dlatego wybierając rozmiar telewizora bez wątpienia należy brać pod uwagę wielkość naszego wnętrza.

Warto przemyśleć sprawę zakupu wygodnego zestawu wypoczynkowego, z którego oglądać będziemy telewizję. Mogą to być sofy, narożnik z zagłówkami dającymi się dopasować do wysokości na jakiej znajduje się nasza głowa, bądź wygodne fotele.