+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kolor elewacji domu

Dom jaki jest każdy widzi…

Dobór kolorów elewacji domu nie powinien być przypadkowy i wynikać jedynie z naszych pomysłów i wizji. Aby osiągnąć naprawdę dobry efekt, warto zastosować kilka sprawdzonych w tym względzie zasad. Przede wszystkim podobnie jak w przypadku kolorów wnętrz, ważny jest charakter i styl domu. Bardziej rygorystycznej barwy domagać się będą elewacje klasycznych pałacyków i dworków, więcej swobody w ich doborze dostarczy nam nowoczesna bryła domu. Jeśli architektura naszego domu jest bogata w detale, takie jak wykusze, lukarny czy ryzality, kolorystyka elewacji powinna być zdecydowanie stonowana i spokojniejsza. Natomiast dom o prostej bryle, pozbawiony detalu, można ożywić odpowiednio intensywniejszą barwą. Istotne jest również otoczenie budynku. Należy pamiętać, że inaczej wygląda barwna ściana domu stojącego przy gęstej od domów ulicy. W tym przypadku bez wątpienia kolor elewacji powinien się podporządkować otoczeniu, a inaczej będzie to wyglądało w otwartej przestrzeni, gdzie dobór odcieni może być mniej rygorystyczny.

Także bezpośrednie sąsiedztwo pól i lasów ma wpływ na odbiór elewacji domu – siedziba osadzona w naturze powinna z nią bowiem w pełni współistnieć.

Kolor elewacji domu dopasowany do koloru dachu

Wybierając barwę tynku lub farby elewacyjnej, należy mieć na względzie kolor dachu. Gdy jego połacie są skośne, ich duża powierzchnia ma ogromny wpływ na wygląd całego domu. Kolor elewacji powinien być więc podporządkowany barwie dachu. W Polsce wśród kolorów materiałów pokryciowych dominują ceglane odcienie czerwieni i szarości. Na konkretny odcień wpływają też rodzaj materiału, jego plastyczny kształt i faktura. Błyszcząca w słońcu blachodachówka zawsze nabiera bardziej jaskrawego wyglądu niż matowa dachówka ceramiczna. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie gdy zamierzamy wybrać jaskrawy odcień materiału elewacyjnego. Zestawienie dwóch intensywnych kolorów może się gryźć i bez wątpienia będzie męczące dla naszych oczu. Należy pamiętać, że kolor materiałów może ulec zmianie w czasie, dlatego bezpieczniej jest stosować stonowane barwy, które zawsze będą dobrze komponowały się z dachem. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje wielkość oraz wzajemne proporcje płaszczyzn ścian i dachu. Duże połacie ciemnego dachu zawsze przytłaczają. Jeśli ściany tworzą niewielkie płaszczyzny, warto je jak najbardziej rozjaśnić, aby optycznie podwyższyć dom oraz powiększyć ich płaszczyznę. Do tego zabiegu nie nadadzą się intensywne kolory, ani tym bardziej ich mieszanie. Kolejny ważny aspekt w doborze koloru elewacji to barwa stolarki okiennej i drzwiowej. Bardzo istotne jest także odpowiednie zestawienie kolorów ścian z takimi elementami elewacji, jak cokół, słupy, rynny brama garażowa czy też schody.

Bezpieczne i niebezpieczne  kolory elewacji domów

Najbezpieczniejsze z uwagi na wspomniane elementy jest moim zdaniem zastosowanie delikatnych, stonowanych odcieni, takich jak waniliowe, piaskowe, biszkoptowe czy kremowe. Są to barwy neutralne i słoneczne, ale stosunkowo mało nasycone będą więc znakomicie pasowały do większości kolorów pokryć dachowych, a także do innych materiałów wykończeniowych, takich jak drewno, kamień czy cegła. Nie polecam kolorów o dużej intensywności takich jak ciemno żółty, intensywny pomarańczowy czy też pudrowy róż. Mogą one odbijać za mocno światło słoneczne, przez co elewacja domu będzie zbyt agresywna i drażniąca wzrok.

Ciemna barwa elewacji taka jak czerwień, brąz czy też zieleń sprawi, iż nasz dom będzie się wyróżniał z otoczenia. Jest to rozwiązanie dobre dla domów wolnostojących i nowoczesnych. Nie zawsze niestety trafione przez inwestora. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest zastosowanie mocnego koloru jedynie na fragmencie elewacji, np. wyróżnienie nim elementów funkcjonalnych domu, takich jak np. garaż.

W Polsce długą tradycję ma zastosowanie na ścianach wszelkich odcieni bieli. Elewacja w bieli sprawia wrażenie lekkości, czystości i przede wszystkim dobrze komponuje się z większością kolorów dachów i innych elementów naszego domu. Dobrze jest wybierać ciepłe odcienie nieco złamanej bieli np. o barwie śmietanki lub kości słoniowej.

Modne w ostatnim czasie zarówno we wnętrzach, jak i na elewacji odcienie szarości, znakomicie wyglądają w towarzystwie białej stolarki oraz czerwieni dachu. Jeżeli szarości występują jedynie na fragmencie elewacji dobrze wtedy współgrają z grafitową stolarką. Dodatkowo łączą się harmonijnie z modnymi dzisiaj w nowoczesnych bryłach domów, szarymi i grafitowymi pokryciami dachów. Światło naturalne dodaje dodatkowo tym barwom blasku.  Warto przy tergo rodzaju monochromatycznym doborze kolorów pomyśleć o wstawieniu ciepłego elementu np. drewna na elewacji.