+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Regał na książki

Dawniej biblioteczka w domu i ilość posiadanych woluminów była wyznacznikiem poziomu życia a także kultury domowników. Dziś w erze postępu cyfryzacji, e-booków, spadku zainteresowania czytelnictwem wydawać by się mogło, że domowe biblioteki są już przeżytkiem i odchodzą do lamusa. Nic bardziej mylnego! Wiele osób nie wyobraża sobie organizacji domowej przestrzeni bez regału zapełnionego książkami.

Dzisiejsze regały to meble wielofunkcyjne, przydatne w każdym wnętrzu. Stawiamy na nich również inne przedmioty – przeważnie dekoracyjne (np. ramki na zdjęcia, wazony, świeczki itp.), ale nadal najczęściej zapełniamy je książkami. Regał bez wątpienia powinien być dostosowany do stylu mieszkania. Nawet najpiękniejszy dębowy regał we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim będzie wyglądał fatalnie. 

W małych mieszkaniach regał nie powinien odgrywać decydującej roli. Dlatego też warto go dobrać kolorystycznie do ściany tak aby się w nią wtopił. Tym samym będzie niemal niewidoczny. W nowoczesnym wnętrzu stawiamy na regał prosty w formie i kształcie. Regał stawiamy najczęściej tuż przy ścianie co oszczędza miejsce i przestrzeń. Coraz częściej decydujemy się na biblioteczkę w sypialni. Jest to miejsce w którym czytamy przed zaśnięciem, więc idealne dla naszych woluminów. Sypialniana biblioteczka może składać się z samych półeczek zawieszonych na ścianie bądź regału.

Regał może także z powodzeniem pełnić funkcję przegrody. Znakomicie sprawdzi się w tej roli zwłaszcza w małym wnętrzu, kiedy chcemy zorganizować kilka stref – miejsce do spania, kąt do pracy czy kącik dla dziecka. Zakup regału powinien także być uzależniony od naszych potrzeb i oczekiwań co do jego zastosowania. Jeśli będziemy na nim oprócz książek trzymać albumy, powinien mieć szersze półki i rzadziej rozmieszczone.

Regały na książki umieszcza się na ogół wzdłuż ścian. Należy pamiętać o odpowiednim ich przymocowaniu do ściany, gdyż pod wpływem ciężaru mogą ulegać wyginaniu lub po prostu się przewrócić. Najlepiej sprawdzi się tu drewno lite. Jeżeli nasz księgozbiór jest naprawdę okazały pomocne okażą się regały montowane od podłogi do samego sufitu. Wówczas powierzchnia ściany zostanie wykorzystana maksymalnie.

Wydzielone w domu pomieszczenie biblioteczne warto odpowiednio wyposażyć i doświetlić.

Aktualnie biblioteki urządza się w jasnych barwach, stosując nowoczesne regały o prostej formie. Często podczas aranżacji wnętrza w nowoczesnym domu miejsce na książki gospodaruje się robiąc półki z płyt kartonowo-gipsowych. Ściana nabiera takiego wyglądu, jakby były w niej wnęki. Półki te można odpowiednio podświetlić światłem halogenowym.

Biblioteczka w pokoju dziennym może stanowić prawdziwą jego ozdobę, książki muszą jednak być starannie ułożone, ładnie wyeksponowane. Doskonale będą się prezentować w sąsiedztwie kącika telewizyjnego bądź jako jego element. Dobrym miejscem na lokalizacje biblioteczki są również domowe korytarze. Jeśli są długie i wąskie to ciężko je zagospodarować w funkcjonalny sposób. Regały od podłogi do sufitu nie zabiorą nam cennej przestrzeni a pozwolą na posiadanie biblioteczki.

Książki da się przechowywać na najróżniejsze sposoby i w różnych miejscach. Niekoniecznie musi to być centralne miejsce pokoju. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku wszelkiego rodzaju wnęki, nisze, korytarzyki, wolne miejsca pod schodami itp.