+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kamień dekoracyjny

Kamień dekoracyjny to w ostatnich latach jeden z najbardziej oryginalnych materiałów wykończeniowych. Stosowany praktycznie w każdym pomieszczeniu od wiatrołapu, poprzez salon, sypialnię po łazienkę. Jednak czy zawsze wybór kamienia jest właściwą decyzją? Niekoniecznie.

Jaki kamień wybrać na podłogi, a jaki na ściany?

We wnętrzach można wykorzystać wiele rodzajów kamienia. Wybór konkretnego kamienia na ścianę i podłogę zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać we wnętrzu. Najczęściej jednak na posadzki wybieramy granit. Chętnie też sięgamy po marmur. Coraz częściej proponuje się także użycie innych kamieni np. wapieni, kwarcytów, trawertynów. Jeżeli chodzi o wykończenie ścian w tym względzie panuje duża dowolność. Kupując kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz na pewno należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale również klasę, twardość i sposób wykończenia powierzchni kamienia dekoracyjnego, które znacząco wpływają na jego cenę. We wnętrzach można wykorzystywać wszystkie skały o twardości powyżej 2 w skali Mohsa. Te o małej spoistości są wzmacniane odpowiednimi klejami i szpachlami. Wykorzystanie tego materiału wykończeniowego we wnętrzach nie wiąże się z ryzykiem wynikającym z narażenia go na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czyli mrozu, deszczu lub bardzo dużego słońca, które mogą zniszczyć jego powierzchnię, dlatego można tu wykorzystać każdy rodzaj kamienia naturalnego.

W powszechnej opinii o tym, że kamień jest trwały, kryje się tylko część prawdy. Kamienie dekoracyjne bardzo różnią się między sobą twardością i nasiąkliwością. Nawet powtarzane często uogólnienia, że najtrwalsze są granity, bazalty i piaskowce, a marmury nasiąkliwe, nie są w pełni uzasadnione. Wśród piaskowców są twarde i miękkie, a pośród marmurów można wyróżnić mało, średnio i bardzo nasiąkliwe.

O gatunku kamienia decyduje wybarwienie i jakość sprzedawanych z danego kamienia elementów. Między pierwszym a drugim gatunkiem mogą być różnice kolorystyczne, drugi może mieć też wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Wybór gatunku należy jednak przede wszystkim uzależnić od zamysłu aranżacyjnego. Nie zawsze optymalny będzie kamień w pierwszym gatunku. Jeżeli zależy nam na wiekowym wyglądzie kamiennego wykończenia, wybierzmy drugi gatunek. W tym przypadku nierówne i poobłamywane brzegi będą bardzo pożądane. Poza tym za taki kamień zapłacimy nawet o 50% mniej.

Kamień w małych wnętrzach ….

Małe wnętrze rządzi się swoimi prawami, przede wszystkim musi cechować się funkcjonalnością, natomiast kamień dekoracyjny to mocny akcent na każdej powierzchni, dlatego należy uważać, aby w tym przypadku nie przesadzić. Jeśli wnętrze jest pełne energii, dynamiki, należy wybrać na ściany kolekcje stonowane, eklektyczne, lightowe. Co zrobić, gdy już ułożyliśmy kamień dekoracyjny i okaże się, że spodobała się nam inna kolekcja? Zwyczajnie najlepiej pomalować go farbą lateksową na kolor, który znajduje się na pozostałych ścianach. Zawsze starajmy się wybierać kolekcje w tonacjach: off white lub te o jednolitych odcieniach i drobnych strukturach. Kolekcje kilkubarwne nie zawsze po położeniu na ścianę dadzą zamierzony efekt. Ponadto należy pamiętać, że każdy kamień ozdobny świetnie współpracuje z drewnem i metalem, warto sięgnąć więc po takie dodatki w naszym wnętrzu. Jest również znakomitym tłem np. dla telewizora lub dla minimalistycznego kominka. Wystarczy więc wykonać w kamieniu jedną ścianę, niekoniecznie cały pokój.

Jaki do jakiego pomieszczenia….?

W wystroju wnętrz najczęściej wykorzystuje się sześć rodzajów kamieni naturalnych: granit, marmur, piaskowiec, łupek, trawertyn i wapień.

Granit jest najtwardszym, a co za tym idzie najwytrzymalszym kamieniem z tej grupy, dlatego wykonane z niego okładziny mogą służyć nam przez wiele, wiele lat. Ponadto, jest on kamieniem nienasiąkliwym więc znakomicie nadaje się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka. Jest również odporny na zabrudzenia (w tym tłuszcz) dzięki czemu z powodzeniem można go wykorzystywać w pomieszczeniach narażonych na działanie różnych czynników zanieczyszczających.

Marmur jest kamieniem bardziej miękkim niż granit, dlatego też jest w większym stopniu narażony na ścieranie się, matowienie a także na zarysowania. Wymaga więc więcej uwagi i pielęgnacji, jednak przy odpowiedniej konserwacji, jako kamień na podłodze czy na ścianie w łazience lub kuchni również zda egzamin.

Trawertyn i wapień. Ze względu na to, że oba te kamienie cechują się bardzo dużą porowatością, okładziny z nich wykonane należy odpowiednio zaimpregnować. Polecany do salonów i sypialni. Nie stanowi zbyt dobrego rozwiązania jeśli chodzi o kuchnie czy też łazienki.

Łupek jest zarówno nienasiąkliwy, jak i odporny na ścieranie, znakomicie sprawdza się więc jako materiał na posadzki w przedpokojach i pokojach dziennych.

Piaskowiec to kamień porowaty i nasiąkliwy, a więc ciężki do codziennej pielęgnacji. Nie polecam do łazienki czy też do kuchni, za to zdecydowanie dobrze poradzi sobie jako okładzina ścienna w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia.