+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Kolor biały w domu

Aranżacje wnętrz w kolorze białym stały się znowu bardzo modne. Biel pasuje do stylu nowoczesnego, skandynawskiego, minimalistycznego. Powiększa optycznie przestrzeń, idealnie więc sprawdzi się do małego pomieszczenia na poddaszu, bądź ciasnego pokoju w niewielkim mieszkaniu. Biel wymaga dyscypliny w urządzaniu i dobieraniu dodatków.

Bez wątpienia biały kolor na ścianach to najprostsze, ponadczasowe i neutralne rozwiązanie. Sam w sobie stanowi jednak pewną pułapkę, otóż jest odcieniem zimnym. Tym samym jeżeli w pokoju zastosujemy białe ściany, podłogi i meble musimy zadbać o odpowiednie dodatki. Ponieważ tak zostawione białe wnętrze, będzie sprawiło wrażenie chłodnego i nieurządzonego.  Jak więc sprawić aby tak się nie stało? Z białym kolorem świetnie komponuje się drewno, które znakomicie ociepla wystrój wnętrza. To idealne, harmonijne i zarazem piękne zestawienie. Interesująco wygląda także biel w klasycznym, kontrastowym zestawieniu z czarnym. Pamiętać należy, iż urządzając biały pokój, można łączyć różne odcienie bieli. Inną biel zastosować na ścianach, a inną na meblach, czy tkaninach. Takie rozwiązanie również ożywi nieco wnętrze i bez wątpienia wniesienie do niego coś fajnego.

Białe wnętrza na pierwszy rzut oka wydają się chłodne i monotonne. Jednak w rzeczywistości są doskonałym tłem dla barw, form i wszystkich przedmiotów, które towarzyszą mieszkańcom i użytkownikom białego wnętrza. Do wyboru mamy książki, poduszki, koce, zasłony, dywany i narzuty oraz całą gamę innych elementów. To właśnie one nadają charakter białym pomieszczeniom. Bez wątpienia białe wnętrze nie musi kojarzyć się już z nudą i ascetycznym podejściem do dekoracji wnętrz.

Jeśli mój klient lubi nowoczesność i pragnie białych, nowoczesnych wnętrz w swoim domu, polecam mu, aby przełamywać biel łącząc struktury i faktury. Biały salon może mieć podłogę z żywicy, lakierowane meble i proste dekoracje. Można urządzić salon całkowicie w bieli, różnicując jedynie odcienie oraz właśnie faktury, łącząc puszystość, szorstkość, gładkość, sztywność i miękkość. Tym samym uzyskujemy nic innego jak urozmaicenie ograniczone jednym kolorem.

Mocne kolory zyskują na bieli intensywność i głębię, jednocześnie wpływając na jej odcień, zaś jasne stają się bardziej świetliste. Kładąc na białej sofie intensywnie czerwone poduszki, uzyskujemy efekt, w wyniku którego kanapa wygląda na lekko różową.

Biały kolor to także znakomity sposób na aranżację małego pokoju, ponieważ odbija światło i sprawia, że pomieszczenie  wygląda na dużo większe. Aby wzmocnić ten efekt wybrać należy jedynie lekkie, ażurowe meble, szklane stoliki bądź kanapę na delikatnych, drewnianych nóżkach.  

Aranżując dom w bieli należy pamiętać, iż nie od razu trzeba decydować się na wersję „total look”. Wystarczy bowiem, że w nowoczesnych wnętrzach kolor biały będzie miał zdecydowaną przewagę, białe mogą być tylko ściany i meble.