+48 694 500 534 biuro@architekt-poznan.com

Drewniana posadzka

Tradycyjne, naturalne drewniane podłogi powszechnie od zawsze kojarzą się z ciepłem domowego zacisza. Od pokoleń cieszą się uznaniem nie tylko ze względu na walory estetyczne ale i ich trwałość. Jednak w ostatnich latach „wyrósł” bardzo poważny konkurent – panel podłogowy, tani, łatwy w montażu, ale czy zawsze solidny, trwały i wytrzymały…?

DESKA PODŁOGOWA

– wymiary desek podłogowych bywają zróżnicowane 

– ich szerokość waha się zwykle od 9 do 18 cm, długość – od 30 – 250 cm, natomiast grubość od 15 do 23 mm.

– drewniane deski bez względu na barwę i rodzaj zastosowanego drzewa nadają każdemu wnętrzu tradycyjnego wyglądu.

– coraz częściej są wykorzystywane do nowoczesnych aranżacji.

Deski podłogowe drewniane są bardzo wytrzymałe i trzeba przyznać przyjemne zarówno dla stóp, jak i dla oka. Od lat cieszą się szacunkiem i uznaniem ze strony wymagających klientów. Zastosowanie w domu naturalnej podłogi nadaje wnętrzu unikalnego charakteru. Wszystko za sprawą niepowtarzalności usłojenia drewna. Jego natężenie nie jest oczywiście wadą, a efektem selekcji drzewa. Obecnie panuje moda na podłogi w stylu vintage lub rustykalne, czyli żywe, o sporym zróżnicowaniu kolorystycznym. Ważną cechą desek drewnianych jest to, iż ich barwa zmienia się wraz z nasłonecznieniem np. w ciągu dnia, a kolor może zmienić się diametralnie wraz z upływem lat. Ważnym zabiegiem w utrzymaniu drewnianej podłogi jest tzw. olejowanie. Olejowanie powoduje, że podłoga staje się bardziej miękka i nie widać na niej rys. Klientom, którzy wolą bardziej nowoczesny styl i całkiem gładkie powierzchnie zdecydowanie bardziej polecam lakierowanie. Taka podłoga staje się zdecydowanie twardsza i bardziej błyszcząca (na rynku są dostępne również lakiery matowe, jednak nawet one nadadzą desce delikatny błysk). Drewna lakierowanego w odróżnieniu od olejowanego nie można odnawiać punktowo, chociaż ze względu na swoją twardość jest ono natomiast bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia. Lakierowanie można powtórzyć po upływie ok. 5- 10 lat. Ściera się wówczas starą warstwę lakieru i pokrywa podłogi nową. Co istotne, deski podłogowe trójwarstwowe dzięki swojej konstrukcji nadają się w pełni do ułożenia na ogrzewanie podłogowe, które jest powszechnie stosowane w nowoczesnych obiektach mieszkalnych.  

PARKIET

–  to inaczej drewniana posadzka ułożona z klepek

– każda z nich ma od 16 do 22 mm grubości oraz od 4 do 7 cm szerokości.

– długość klepek waha się od 20 do 50 cm

Parkiet jest wykonywany z twardych gatunków drewna takich jak dąb, buk, klon lub gatunki egzotyczne.  Są to lite deszczułki (klepki) z wyprofilowanym, najczęściej, na wzdłużnych i czołowych krawędziach fryzem połączenia wpust-wypust. Na rynku do  wyboru jest wiele rodzajów i wzorów parkietów. Jest on bardzo popularny i lubiany ze względu na swoją trwałość – właściwie konserwowany może służyć spokojnie nawet kilkadziesiąt lat.

Wyróżniamy parkiet

klasyczny – z litego drewna o gr. do 22 mm, klepki są łączone na pióro i wpust, możliwe jest ułożenie różnych wzorów, taki parkiet można wielokrotnie odnawiać;

lamelowy –bez pióra i wpustu, z litego drewna o gr. do 10 mm, polecam przy ogrzewaniu podłogowym

przemysłowy – z litego drewna o gr. do 22 mm, z pionowym układem lameli, szczególnie polecam w pomieszczeniach o dużym obciążeniu statycznym, jest bowiem trwały i łatwy w montażu.

PANEL LAMINOWANY

Panele laminowane są doskonałym zamiennikiem dla drewna naturalnego. Przede wszystkim doskonale je imitują, a przy tym są znacznie tańsze. Rozwiązanie to z uwagi na cenę, ale i wytrzymałość sprawdzi się w każdym domu. Panele laminowane są bardziej wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia od desek drewnianych. Z powodzeniem mogą być stosowane w pokojach dziecięcych oraz w domach, w których mieszkają zwierzęta. Są bowiem odporne na zadrapania, porysowania i uderzenia. Są także łatwe i szybkie w montażu, co jest kolejnym niezaprzeczalnym ich atutem. Na cenę paneli wpływa przede wszystkim klasa ścieralności, co jest ściśle związane z przeznaczeniem paneli do określonych typów pomieszczeń.

Norma (EN 13329) wskazuje skalę ścieralności paneli:

– klasa AC1 odnosi się do najniższej odporności (najtańsze panele podłogowe najmniej trwałe)

– panele w klasie AC 2-3 (klasa średnia) rekomenduje się zazwyczaj do pomieszczeń mieszkalnych bardziej eksploatowanych – cena ok. 30-40 zł/m kw.

– klasa AC5 – stosowane najczęściej w budynkach użyteczności publicznej takich jak bary, restauracje czy też sklepy.

Oczywiście należy pamiętać, iż wierzchnia warstwa paneli nie jest drewnem, a jedynie laminatem. Środek paneli stanowi płyta MDF, HDF lub prosta płyta wiórowa, natomiast warstwę spodnią tworzy melamina, która chroni panele przed wilgocią.